W dniu 27-mego listopada 2006 (7:00pm), biskup De Cuney   zaprosil na spotkanie w budynku Archidiecezji Newark przedstawicieli Rady Parafialnej i proboszcza z kosciola Sw. Kazimierza w Newark, Ks. Zubika wraz z przedstawicielami parafii Matki Boskiej Czestochowskiej w Harrison oraz przedstawicielke nadzorujaca New Energy Program. Na spotkanie, ktorego celem bylo glosowanie nad przyszloscia Kosciola Sw. Kazimierza nie zostal zaproszony Komitet Obrony tegoz Kosciola, pomimo wczesniejszych usilnych z jego strony staran.
 
Pod budynkiem zebralo sie grono 20 osob, w sklad ktorego wchodzili tez przedstawiciele Komitetu Obrony Kosciola. Obradujacy zostali o tym powiadomieni na samym poczatku zebrania jednak biskup, gospodarz zebrania, nie zaprosil przedstawicieli Komitetu do uczestnictwa w rozmowach.
 
Zebrani odmawiali rozaniec i modlitwe do Ducha Sw. w intencji swego Kosciola.
Nie zabraklo "Pod Twa Obrone" na dodanie sobie otuchy.
Ok. 9:00 wieczorem obrady zostaly zakonczone.
 
Ks. Zubik nie zgodzil sie na "link" ani tez na "partnership" z kosciolem Sw. Kazimierza.
Rada Parafialna z kosciola. Sw. Kazimierza nie wyrazila zgody na "link." Jeden z czlonkow tejze rady zapytal biskupa De Cuney jaka przyszlosc rzeczywiscie planuje dla jego parafii ale nie otrzymal odpowiedzi. Poinformowal jednak biskupa, ze jezeli planuje on zamknac kosciol to bedzie musial to zrobic sam swoimi wlasnymi rekoma, gdyz Rada sie na to nie zgodzi. (Wiedzial, ze parafianie do tego nie dopuszcza!)
Natomiast inna czlonkini Rady dodala, ze nie zgadzaja sie na wynajem swego kosciola Kosiolowi Syryjskiemu, gdyz wedlug informacji otrzymanych z Rzymu, ludzie wchodzacy w sklad tego kosciola sa schizmatykami nie podlegajacymi kosiolowi katolickiemu.
 
Kosciol Stryjski zostal wyeksmitowany z Union City, z budynku, ktory byl kiedys zakonem (z pieknym widokiem na Manhattan) do niedawna nalezacym do Diecezji Newark. W ostatnim czasie zostal jednak sprzedana "developerowi" za 5 milionow dolarow. Tranzakcja ta byla  przyczyna zerwania umowy wynajmu z Syryjczykami. Archidiecezja zaproponowala im kilka innych miejsc w Jersey City, ale Kosciol Syryjski nie zaakceptowal ich, gdyz miejsca te wymagaja remontow. Tak wiec kosciola w Newark nie trzeba remontowac i taki piekny.... Poza tym, po dwoch latach nieobecnosci parafian mozna go najprawdopodobniej przejac i sprzedac...
 
Niezadowolony biskup De Cuney zapowiedzial zebranym, ze nie sa oni zdolni podjac decyzji wiec on to sam za nich uczyni. Decyzja ma byc ogloszona 30 grudnia 2006.
Jednak nie wygladal on zebranym na zachwyconego dowiadujac sie, ze parafianie kontaktowali sie juz w tej sprawie z Watykanem.
 
Krwawica polskich emigrantow, ktorzy dzieki osobistym wyrzeczeniom zbudowali ten piekny kosciol nie moze isc na marne. To nasze jedno z najstarszych w New Jersey polonijnych miejsc wspolnej modlityw, to czesc nas samych, naszej tradycj - naszej polskosci. Dzis nikt nie rozumie tego bardziej niz parafianie z koscilo Sw. Kazimierza, ktorzy pomimo tak wielkich przeciwnosci losu nie poddaja sie, bo otuchy dodaja im slowa naszego najwiekszego rodaka, Jana Pawla II; "Nie bojcie sie." 
 
 Obecnie Komitet Obrony Kosciola wspolpracuje z adwokatami od prawa kanonicznego, siega po opinie i wskazowki do Watykanu, a takze szuka pomocy u kazdego przychylnego im czlowieka i organizacji. Poza tym, Komitet postanowil poloczyc swe sily z innymi kosciolami, ktore w rownie okrutny sposob zostaly juz pozamykane, a mienia ich zostaly zagrabione w niejasnych okolicznosciach, tak ja stalo sie to w przypadku polskiego kosciola w Plainfield, NJ.